Řízení myšlenek, aneb kdo je tu šéf?

Dnes bych vám chtěla na konkrétním příběhu ukázat, jak snadno můžeme změnit své myšlenky. Trvale. Dokážeme tak odklonit stav věcí, vybrat si svou „denní realitu“ a vlastně i realitu životní.

Jak už jsem několikrát psala, naše mysl je velice mocná.

Otázkou je, jestli nám naše myšlenky přináší radost a užitek? (Když je necháme jen tak volně plynout… ) Nebo nás přivádí do smutku, strachu, obav, úzkostí, stresu, napětí a vyčerpání?

Při své úzdravě jsem se pochopila jednu důležitou věc. Když se chci uzdravit z duševní nemoci, musím se o svou MYSL, duši a psychický stav starat.

Ujasnila jsem si tyto věci:

 1. Potřebuji se zbavit zvyků myšlení a jednání, které mě do nemoci přivedly
 2. Potřebuji přenastavit mysl na tvůrčí schopnost
 3. Pouze já jsem zodpovědná za kvalitní psychickou pohodu. Když to udělá někdo za mě, tak tento stav není trvalý. Vytvářím si tak závislost na někom druhém. 
 4. Potřebuji se naučit nové návyky myšlení a jednání. Vybudovat si nové zvyky, které ale budou pro mé zdraví prospěšné. Chci si vytvořit takové návyky, které mě budou rozvíjet, podporovat, a přinášet mi radost. 
 5. Potřebuji se naučit být k sobě laskavá.

Jste nejdůležitější člověk svého života.

Vaše mysl je váš nástroj.

Tak, jako naučíte ruku psát, naučíte svou mysl tvořit svou realitu.

Vy jste šéf.


V jednom krásném filmu zaznělo toto: „Ve filmech máme hlavní hrdinky a jejich kamarádky. Vy, a to vidím dobře, jste hlavní hrdinka. Ale nevím proč, chováte se jako její kamarádka.“ „Máte úplnou pravdu. Člověk by měl být hlavní hrdinkou aspoň ve vlastním životě.“

A tak to je.

Jak je to tedy s našimi myšlenkami? S naší myslí?

Přečtěte si můj příběh ze začátku března 2022

Snídám

Hlavou se mi honí tolik myšlenek. Kde to ten mozek bere? Proč se mi mihotají myšlenky na Ukrajinu? A pak náhle skočí na historii naší republiky. Na historii mé rodiny. Tatínka. Mého tatínka? A na tatínkovo dětství? Chudobu, skromnost, na otrhané šaty a prošlapané boty?

Mozek… Dělá si co chce! Vytahuje různé myšlenky, promíchává je, tvoří chaos. Snadno sáhne po tom, co je smutné, co nás trápí. Je to pro něj nejsnazší. Pasivní. Je snadné se nechat strhnout jeho hrou. Přesto je úžasné, že dokážeme být TVOŘITELÉ. Vyžaduje to naši snahu a vůli.

Snídám

Mám ovocnou misku. Jen banán a jablíčko nakrájené na kousky, posypané semínky a polité sirupem. Dnes volím nezatěžující palivo pro své tělo.

Snídám

Zase ty myšlenky o zdražení benzínu. Přestaneme snad jezdit autem? Zdraží benzín, cigarety a alkohol a myslí si, že budeme žít zdravěji ? Že jedině tak donutí lidi chovat se „uvědoměle“? Že lidi přestanou tankovat? Přestanou jezdit auty? Nevěřím tomu. Lidi budou kupovat i nekvalitní benzín za vysokou cenu. Kolikrát to už tady bylo…

Snídám

Tak tahle by to, Jájo, nešlo! Podívej se, co ti tvá mysl předkládá na začátku dne! Samé smutné zprávy! Nebo tě to snad rozveseluje? Rosteš? Zlepšuješ kvalitu svého života? Ne. Tak se chop řízení. Je čas.

Minulost svého tatínka asi nezměním, ani nedokážu pohnout s rostoucími cenami, a nedokážu ani ovlivnit strach lidí. Co ale mohu, je ovlivnit sama sebe. Dokážu se vyladit na to, abych prožila krásný den. Chci pro sebe to nejlepší.

Negativní myšlenky mohou zdravé jídlo otrávit. To platí i naopak.

Snídám

Uvědomuji si chuť banánu na jazyku. Jak je v porovnání s jablíčkem měkký. Jak je sladký.

Dávám si další sousto a už vědomě pracuji na svých myšlenkách. Na svých emocích. Na svém prožitku. Povznášejícím pocitu….

Jaké emoce chci cítit? Napadá mě – Radost. Polykám s myšlenkou radosti. Radost, že mám k snídani ovoce. Děkuji za to. Myšlenka – Láska. Ano, to s láskou živím své tělo. Polykám další sousto a to mě s myšlenkou Láska přímo hladí. Zdraví. „Co je to zdraví?“, ptá se mě mozek, který pomalu přistupuje na mé vedení. „Specifikuj!“ Zdravé oči. Napadá mě jako první. Ostrý zrak, šťastná růžovounká játra, ohebnost páteře, říkám mu a polykám další sousto.

A tak to jde celou dobu, kdy jím svou snídaňovou misku.

Věnuji pozornost jednotlivým soustům, které napichuji na vidličku. Vytírám jimi misku a nabírám si sirup a semínka. Jsem ukázněná. Uklidnila jsem své myšlenky. Už mi nikde jen tak nepoletují a nevymýšlejí kritické scénáře. Jsou plně zaměřené na přítomnost.

Vrátila jsem pozornost k sobě. Ke své skutečné realitě. Vidíte? Nebylo to nic těžkého. Nic mystického. Šlo jen o to, říct své mysli : TO STAČÍ! Já jsem tu šéf. Stačilo začít jemně vést své myšlenky směrem, který chci ten den zažít. Vést je k pocitu, který teď chci cítit.


Pokud své myšlenky neřídíte (nevedete, nesměrujete), věřte, že je řídí někdo jiný. Myšlenky jsou jak stádo koní. Buď budou divoké, splašené, přelétavé a klid vám nepřinesou, nebo je zkrotí šéf, děti, příbuzní, kamarádi, nebo televize, rádio, telefonáty atd, atd. Ti všichni zcela jasně ví, čím zaměstnat vaši mysl. Vědí, jak zaměstnat vaši mysl, aby neměla čas uvědomit si, že je vaše a něco produktivního vymyslela :).

Tím, že sama svou mysl řídím, si osedlávám divokého koně. Svého bělouše. Stačí, když se chopím opratí. Na oplátku mě on poveze tam, kam budu chtít. Do mé denní reality.

Tento jednoduchý příběh je mým svědectvím, že to tak vážně funguje. Měla jsem krásný den. Přesně takový, jaký jsem chtěla. I přesto, že jsem v práci byla vystavená různým náročným situacím a emočním výbuchům, byla jsem klidná a vyrovnaná. Má vnitřní síla byla posílena mou ranní volbou emocí. Jasným záměrem! Pořešila jsem sebe a v důsledku se to objevilo v celém dni. Otěže svého bělouše jsem držela pevně v rukách. Však uznejte, komu by prospělo, kdybych byla hromádkou neštěstí?

Jsem přesvědčená, že toto dokáže úplně každý. Že si svými myšlenkami, emocemi, svými slovy a svým jednáním přitahujeme do života právě tu realitu, kterou tak intenzivně prožíváme.

Na závěr si to pěkně znovu shrňme:

 • Uvědomte si, jestli se cítíte příjemně, nebo nepříjemně. Je vám emoce k užitku? Rozveseluje vás?
 • Pokud ne a chcete stav změnit, řekněte si – a tak to ne! Kdo je šéf? Kdo řídí můj život?
 • Pokud si odpovíte, že vy, tak BRAVO!
 • Zaměřte se na své smysly. Máte jich 5 :). Teď a tady. A pro jistotu to vyslovte nahlas (nebo aspoň dlouhou větou v duchu. Opakuji – dlouhou větou – aby to mozek zaregistroval. Jednoslovná odpověď je málo!)
 • Tomuto zpřítomnění se chvilku věnujte – ne, abyste se odbyly!
 • Klidně dýchejte. Lépe vám to půjde, když si zvědomíte, jak vám to krásně dýchá. Ten nádech a výdech. Ono se to prostě děje, niž byste museli cokoli dělat.
 • Užívejte si uvolnění. Dovolte si to. Zas tak času vám to nesebere. Čas je relativní! On ví, že teď má zpomalit.
 • Osedlejte si svého bělouše. Co chcete? Jak se chcete cítit? Co chcete dnes zažít. Prociťujte to. Dokud nezkrotne. To poznáte. Využijte i nejsilnější emoci, kterou je Láska. Tu máte vždy po ruce. Máte se přeci rádi!

V knize Objevte svou vnitřní sílu, píši o naší ukryté moci. Moci myšlenek ovlivňovat naši realitu. Někomu to přijde hloupé, někomu směšné, někomu bláhové. A někomu to přijde jako výzva k vyzkoušení. Ať si o tom myslíme co chceme, je to tak. Mě tvoření anebo směrování myšlenek dokázalo, že tento proces funguje. Výsledek vidím ve svém životě. Ve své realitě. A také ho cítím. Můj život je šťastnější.

S Láskou Jája

Jája Janouchová
Žije vědomý, radostný život, za který převzala plnou zodpovědnost. Před lety se uzdravila z úzkostně depresivní nemoci, zjistila tím, že byla přirozeným následkem jejího tehdejšího stylu života a změnila se. Miluje život, sebe, své dvě děti, partnera a pejska Timíka. Její vášní je prožívání radostného života na všech úrovních bytí - fyzické, emoční, mentální a duchovní. Vede lidi a učí je, jak využívat svůj přirozený lidský potenciál, jak nalézt a žít plnohodnotný život. Příběh Jáji si přečtěte zde>> . Jája je autorkou e-Booku Objevte svou vnitřní sílu , a také pro Vás napsala eBook zdarma "Nestyďte se za depresi, aneb 7 zásadních kroků k uzdravení"
Komentáře
 1. Eva napsal:

  Krásné Jájo, BRAVO !

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů