Příběh o nestíhání

Panika!!!

Nestíhám!!!

Musím toho tolik udělat!!!

Celá se chvěji. Jsem nervozní. Zaplavuje mě šílený pocit neschopnosti. Jeminééé. Potřebovala bych tolik času, abych všechno stihla.

No tak se zklidníme!

Pěkně se zpomalíme! To je ten pravý lék na nestíhání. 

Vážně jo!  Zní to sice trošinku paradoxně, ale zaručeně funguje. A jak říkám, je to lék. Takže chceš-li se vyléčit z nestíhání, musíš ho začít užívat (ten lék). Takže co? Pěkně zpomalíme.

Ale já rychle potřebuji ještě něco napsat! Obvolat, objednat, nakoupit, vyprat, vyžehlit, uvařit, vyzvednout, zajistit. Hlavně nezapomenout myšlenku!!!

Však jo! To půjde. Tak si klidně sedni, nadechni se, vydechni. Jakou myšlenku nemáš zapomenout? Tu, co tě trápí teď? Že jsi v časovém presu, že nestíháš?

Aha!

Tak začneme.

Musíme vycházet z klidu. Vyzkoušej to! No tak! Přestaň na všechno myslet. Teď! Sedni si a nadechni se. 5x! Nádech, výdech. No moc se nesměj. Dech ti nebyl dán jen tak pro nic za nic. Je to velký dar. A jednou jeho úlohou je, že dokáže zklidnit.

Nejde ti to, protože ještě musíš, musíš, musíš? Ou kej. Vezmi si tužku a napiš si, co musíš. Na seznamu je jen pár bodů? A přitom v hlavě byl zmatek, že bys ho do večera nestihla urovnat?

Ano, stress je  v tomhle velmi šikovný. Umí v nás vyvolat úplné šílenství. Kolik se toho na nás valí! No a co? Co  bude pak…? To nás jako ten stress převálcuje? Určitě to umí. Když budeme stále makat pod jeho tlakem!  Ale stress nikdy nedokáže vyřešit tu hromadu úkolů!

Už máš toho dost a chceš to jinak?

Může to tak být. Máš na to plné vybavení. Jen si to chvilku musíš hlídat, aby ses naučila reagovat jinak, než dosud.

Abych to trochu uvedla: my ženy máme totiž neduh. Chlapi ho nemají (a to nás rozčiluje). Nevěřte tomu, že za to můžou muži. Máme se od nich co učit. Oni nám zrcadlí, že to jde. Jde jednat v klidu a všechno zvládnout v pohodě. Dokážete ten fakt přijmout? Pokud ano, jste se mnou na správné cestě.

Muži totiž dělají vždy jen jednu činnost.  Ženy umí dělat víc věcí najednou. No, nebuďte na to pyšné! Ani si to neobhajujte, že jste k tomu muži donuceny. Není to proto, že ten muž to prostě NEUDĚLÁ.

Je to proto, že nedovolíte, aby to udělal někdo jiný, neumíte si říct o pomoc  a nebo také proto, že to chcete hned! My máme úplně ty samé možnosti jako muži!

Pokud se naučíte dělat jen jednu věc za druhou (a ne vícero věcí najednou), prokážete sobě, jako ženě, jednu zásadní laskavost.

OHLEDUPLNOST.

Prokážete si úctu! Jak budete sama se sebou jednat, tak s vámi bude jednat i okolí. Začít musíte u sebe!

Budete více vyrovnané. Budete krásnější. Budete i příjemnější na okolí. Budete čitelná. Samozřejmě, nezapomeňte na to, že umíte zvládat více věcí najednou. Ale POZOR  – tuto schopnost využívejte jen ve svůj prospěch!!! Když vám to udělá radost.

Jako žena ženě vám radím, soustřeďte se VŽDY jen na jednu činnost a dejte jí dostatek času.

Víte, jak dlouhá je minuta? Dost dlouhá. Někdy věčnost! A někdy je minuta jako závan větru. Prolítne ani nevíme jak. Čas je relativní. Asi záleží na kvalitě prožitého času. Jako ve všem. Na VĚDOMÉM PROŽITÍ ČASU.

A to bychom také mohly zvládnout, co říkáte?

Použiji příklad. Po krátké, 20 minutové meditaci se cítíme svěže, odpočatě, plné energie. Jak je to možné? Protože jsme uvedli tělo i mysl do KLIDU.

A jak pravil moudrý člověk: Klid je největším důkazem síly

 • Naučte se vycházet z klidu. Bez bouře emocí.
  Zastavte se, uveďte tělo do klidu a pak se pusťte do práce. Řešte jednotlivé úkoly postupně. Pěkně jeden za druhým. Ne souběžně!!! Pokud používáte seznam, tak si položky odškrtávejte.
 • Z činnosti se nenechte ničím a nikým vyrušit.
  Snažte se to udržet, co to dá. Jestli vaříte a máte malé dítě, které potřebuje vysadit na nočník, a není nikdo poblíž, aby mu pomohl, tak jasně, že od vaření na chvilku odejdete, ale pokud vám pak druhé dítě odvede pozornost s psaním úkolu, tak bude muset chvilku počkat. Musíte svou práci dokončit.
 • Mnohdy stačí jen vyslechnout.
  Když na vás někdo mluví, nebo dítě stále brebentí – mnohdy stačí ho jen vyslechnout. Nekomentujte. Zkuste to. Omezte slovník na : hmm, aha, no to je možné.....
 • Přeneste kompetence.
  Zvažte, co vaše okolí, které vás dosud úkolovalo, zvládne samo. Přeneste kompetence, a respektujte výkon druhého. Zase uvedu jeden příklad. Děti se mají podílet na chodu domácnosti. Třeba tím, že vyluxují. Nejlépe, když se to děti učí přímo ve svém pokojíčku (míň vás to bude bolet). Když uklidí – tedy, když vyluxují a vy vidíte, že to snad ani nedělali, nechte to být. Klíííd. Pochvalte je. Za pár dní si budou muset vyluxovat zase. Neuklízejte za ně!!! Opakování dělá mistra.
 • Postoj KLIDU a JEN jedné činnosti.
  Stejný přístup využívejte i vůči manželovi, partnerovi, rodičům, kolegům v práci, kamarádkám atd. atd. Jen tak si nový návyk dobře osvojíte.

 

Změna začíná u nás samotných. Vy to zvládnete! Věřte si!  Všechno se dá zvládnout, když chcete a když zjednodušíte svůj život.

A pamatujte si – klid je největším důkazem síly.

S Láskou Jája

 

Jája Janouchová
Žije vědomý, radostný život, za který převzala plnou zodpovědnost. Před lety se uzdravila z úzkostně depresivní nemoci, zjistila tím, že byla přirozeným následkem jejího tehdejšího stylu života a změnila se. Miluje život, sebe, své dvě děti, partnera a pejska Timíka. Její vášní je prožívání radostného života na všech úrovních bytí - fyzické, emoční, mentální a duchovní. Vede lidi a učí je, jak využívat svůj přirozený lidský potenciál, jak nalézt a žít plnohodnotný život. Příběh Jáji si přečtěte zde>> . Jája je autorkou e-Booku Objevte svou vnitřní sílu , a také pro Vás napsala eBook zdarma "Nestyďte se za depresi, aneb 7 zásadních kroků k uzdravení"
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů